W dniach 1-2 lipca 2025 r. Wójt i Radni Gminy uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Gminy Wojsławice (woj. lubelskie) w celu obejrzenia funkcjonującej biogazowni rolniczej.
Biogazownia w Turowcu to nowoczesne źródło energii odnawialnej, która produkuje rocznie 8,2 tys. MWh prądu. To tyle, ile rocznie zużywa około ponad 4 tys. gospodarstw domowych. Pozwala to na uniknięcie emisji 87 tys. ton CO2. Działa ona głownie w oparciu o kiszonkę z kukurydzy, wysłodki buraczane, wytłoki z owoców, wywar gorzelniany, warzywa i owoce odsortowane przez producentów spożywczych. Dostawy biomasy odbywają się na podstawie umów z rolnikami i przedsiębiorcami.
Produktem ubocznym procesu wytwarzania biogazu jest poferment, który jest źródłem cennych składników pokarmowych, w tym łatwo przyswajalnego azotu, dzięki któremu szybko jest zauważalny efekt plonotwórczy. Ze względu na wyższe pH 8,2 poferment nie zakwasza gleby, jak w przypadku gnojowicy. Ponadto poprawia strukturę gleby i zwiększa jej pojemność sorpcyjną. Jest też wolny od nasion chwastów, które mogą się znajdować choćby w oborniku. Niektóre badania podają osiąganie nawet 20% wyższych plonów przez rośliny nawożone pofermentem, względem tej samej uprawy, której dostarczono podobną ilość składników pokarmowych w formie gnojowicy/obornika.
Podczas wyjazdu studyjnego delegacja naszej gminy spotkała się z przedstawicielami firmy Green Genius prowadzącej biogazownię, społecznością lokalną oraz władzami gminy Wojsławice. Rozmowy dotyczyły głównie zasad funkcjonowania biogazowni, ewentualnych obaw lokalnej społeczności oraz korzyści z tego rozwiązania dla gminy. Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem i uzyskaliśmy odpowiedź na nurtujące nas pytania.
Obecnie Samorząd Gminy Sokoły rozważa możliwość adaptacji inwestora w gminie Sokoły. Widzi w tym szanse rozwoju gminy i znalezienie alternatywnych źródeł dochodu dla rolników i przedsiębiorców.
Wyjazd został w 100 % sfinansowany przez firmę Green Genius.
Wojciech Maleszko