bip

 

Trzeciego maja w Sokołach świętowano dwie niezwykle ważne uroczystości - 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz przypadający 4 maja Dzień Strażaka.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Strażaków, która zgromadziła licznych parafian oraz poczty sztandarowe reprezentujące szkoły, jednostki OSP i organizacje działające na terenie gminy. Oprawa liturgiczna oraz obecność sztandarów nadały wydarzeniu podniosły charakter.

Po mszy i wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, nastąpiło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Krzyżem. W imieniu społeczności gminnej wiązanki złożyli przedstawiciele samorządu, szkół, organizacji społecznych oraz zakładów pracy – oddając, w ten symboliczny sposób, hołd twórcom Konstytucji 3 Maja oraz wszystkim, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o wolność Polski.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Sokoły Radosław Choiński, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię i znaczenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Podziękował też Strażakom za ich nieustającą i wymagającą poświęcenia służbę.

Swoją obecnością obchody uświetnili: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski oraz Wicewojewoda Podlaski Michał Gąsowski, którzy w swoich przemówieniach podkreślali jak ważna jest patriotyczna wspólnota i wierność narodowym wartościom. Skierowali też słowa uznania Dla Druhen i Druhów, którzy ryzykując własne życie - ratują życie innych.

Artystycznym akcentem uroczystości był patriotyczny koncert w wykonaniu Chóru „Harmonica”, który zaprezentował utwory nawiązujące do polskiej historii i wartości narodowych. Zespół wykonał też pieśń pt.” Rycerze Floriana”, który jest hymnem strażaków.

Zwieńczeniem obchodów był występ uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie. Młodzież, w ludowych strojach, zaprezentowała wiązankę tańców, które przywodzą na myśl polską, niełatwą historię. Występ ten nie tylko przypomniał o znaczeniu Konstytucji 3 Maja, ale także podkreślił rolę młodego pokolenia w pielęgnowaniu pamięci historycznej i wartości patriotycznych.

Wydarzenie było okazją nie tylko do wspólnego świętowania, ale również wyrazem jedności i tożsamości lokalnej społeczności.

 

Tekst i zdjęcia:

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Sokołach