Z tej okazji gościliśmy Hannę Kowalewską – znakomitą poetkę i prozatorkę, autorkę dramatów, słuchowisk i scenariuszy filmowych. Naszym czytelnikom pani Hanna znana jest głównie jako autorka cieszącego się dużą popularnością cyklu powieściowego o Zawrociu. Jego pierwszy tom, "Tego lata, w Zawrociu", zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na powieść polską organizowanym przez Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz "Świat Książki", stając się bestsellerem 1998 roku.

Pisarka opowiedziała o swojej pasji pisania, o tym co ją inspiruje i skąd czerpie pomysły na książki. Przybliżyła wszystkim zainteresowanym postacie bohaterów swoich powieści. W czasie spotkania przeczytała także jeden ze swoich wierszy i fragment powieści "Inna wersja życia", uznanej przez "Magazyn Literacki - Książki" za książkę roku 2003.

Spore zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudziła główna bohaterka Zawrocia Matylda. Czytelnicy pytali skąd pomysł na postać, pani Hanna napisała o niej będąc nastolatką, zaś gotowa powieść powstała na konkurs dopiero w 1997 roku. Przyznała się, że głęboko w szufladach tkwi kilkanaście rozpoczętych powieści i opowiadań, pisanych i poprawianych na przestrzeni paru lat, jednak saga o Zawrociu została zakończona książką „Przelot bocianów” bo ile czasu można pisać o tym samym.

Zapytana o swoje książki, z którymi czuje się szczególnie związana, wymieniła właśnie "Julitę i huśtawki" oraz "Letnią Akademię Uczuć". Zaspokajając ciekawość czytelników opowiedziała historię powstawania powieści, mówiła o tajnikach pracy nad nimi, o pierwowzorach postaci i miejsc.

Pod koniec spotkania Hanna Kowalewska podpisywała swoje książki, przyjmowała podziękowania za odwiedzenie biblioteki Czytelniczki odebrały panią Hannę jako osobę ciepłą i sympatyczną, z początku nieco powściągliwą ale w miarę rozwoju dyskusji coraz bardziej szczerą, otwartą i zabawną, emanującą pozytywną energią i serdecznością.

Sokoły, dn. 25 kwietnia 2014 r.
Małgorzata Grabowska