Podjęta w 2014 r., w bibliotece Zespołu Szkół w Sokołach, inicjatywa nosiła tytuł JAK NIE WPAŚĆ W SZPONY SIECI. W dniach 13.01 – 14.02. zrealizowane zostały następujące działania:

• Przeprowadzono zajęcia edukacyjne dla uczniów ZS w Sokołach:

1) Kl. 0-I Razem z Neciem tworzymy bezpieczny Internet, na podstawie programu Necio.pl – zabawa w Internet (1 x w tygodniu w każdej klasie). Na początku zapoznałyśmy dzieci z bajką Mój przyjaciel Necio, do której wyświetliłyśmy ilustracje w formie prezentacji multimedialnej. Następnie nauczyłyśmy uczniów piosenki Fajnie w Internecie i wyświetliłyśmy filmik Wyjdź na dwór. Na koniec pokazałyśmy, jak korzystać ze strony www.necio.pl.

2) Kl. II-V Razem z Zuźka i Tuniem tworzymy bezpieczny Internet, na podstawie programu Zuźka i Tunio poznają Internet (1 x w tygodniu w każdej klasie). Na początku przypomniałyśmy pojęcie Internetu oraz nauczyłyśmy jak korzystać z wyszukiwarki Google.pl.  Następnie nauczyłyśmy obsługi poczty elektronicznej, czatu i forum. Na koniec  pokazałyśmy uczniom możliwości strony www.sieciaki.pl. Podczas wszystkich zajęć wprowadzałyśmy zabawy śródlekcyjne związane z Internetem: Internetowy krąg; Sieć komputerowa; Nie podaję swoich danych.

3) Kl. VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum Razem z Ewą Farną tworzymy bezpieczny Internet, na podstawie filmu W Sieci (1 x w ciągu całego projektu w każdej klasie). Obejrzeniu filmu towarzyszyła kierowana przez nauczyciela rozmowa.

• Napisano scenariusz przedstawienia Różyczka w szponach Sieci na motywach bajki Śpiąca Królewna, a następnie odbyły się: nauka tekstów na pamięć, próby, nagranie krótkich filmików, które wyświetlono podczas przedstawienia, wykonanie dekoracji oraz zgromadzenie kostiumów i rekwizytów. Wszystko wykonały gimnazjalistki z pierwszych klas.

• Wykonano gazetkę okolicznościową w czytelni szkolnej o programach wykorzystanych podczas zajęć edukacyjnych.

• Podsumowano DBI -  14 lutego br. w Auli Papieskiej pokazano przedstawienia Różyczka w szponach Sieci dla uczniów zerówek, szkoły podstawowej i gimnazjum, które miały uświadomić osobom objętym akcją, co je czeka, gdy nie zastosują się do poznanych podczas zajęć edukacyjnych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Przedstawienie pokazano dwa razy i za każdym razem zdobyło ono aplauz widowni. Na koniec wspólnie z maluchami odśpiewano piosenkę Fajnie w Internecie, której dzieci uczyły się podczas zajęć w czytelni.

Wszystkie działania w ramach projektu zaproponowały i przeprowadziły nauczycielki pracujące w bibliotece szkolnej.

Mierzalnym rezultatem podjętych zadań było: zaangażowanie uczniów podczas zajęć, gazetka w czytelni oraz przedstawienie. Zwrócono uwagę dzieci i młodzieży na umiejętność  krytycznego myślenia wobec dostępnych w Internecie treści oraz przestrzegania zasad dobrego wychowania w wirtualnym świecie.

Promocja działań odbyła się w gazetce szkolnej Pisemko Juniora nr 3 2013/2014 s.4-5, na stronie biblioteki www.bibliotekasok.c0.pl w zakładce DBI, a także na stronie gminy www.sokoly.pl i w prasie lokalnej – artykuły na łamach Gazety Współczesnej (wersja papierowa) i Porannego (wersja elektroniczna) w ramach akcji Czytam, więc wiem, z 12 lutego br. Wysłano również artykuł do BiBservisu Bibliotek Szkolnych Podlasia, gdzie został zamieszczony na stronie http://biblioteka.bialystok.edu.pl/cms/serwis/?q=node/1604  oraz do ogólnopolskiego czasopisma bibliotekarzy Biblioteka w Szkole, które niejednokrotnie zamieszczało relacje z różnych działań w bibliotece szkolnej w Sokołach, m.in. z DBI 2012 r.

Dorota Brzozowska
Katarzyna Zdrodowska
 
{gallery width=250 height=250 margin=5px alignment=center}/2014/Dni-bezpiecznego-internetu/{/gallery}