Do tej pory wykonano już ponad 40 prac konkursowych. Niektóre czekają jeszcze na rozstrzygnięcie. Poza tym uczennice przygotowywały się do konkursu czytelniczego, który sprawdzał wiedzę z życia i twórczości dwójki polskich pisarzy współczesnych. Mamy się czym pochwalić już w tej chwili.
W konkursie literackim i plastycznym „My, Jana Pawła uczniowie, słowa Ojca w czyn chcemy przemieniać…”, zorganizowanym z okazji XXV-lecia Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży, piątoklasistka Gabrysia Chlabicz zdobyła I miejsce za opowiadanie na temat „Nie każdego dnia można zrobić coś wielkiego, ale każdego dnia można zrobić coś dobrego”, a dwie szóstoklasistki: Marta Czajkowska (za wiersz o papieżu) i Klaudia Perkowska (za pracę plastyczną) zdobyły wyróżnienia.

 

W ogólnopolskim konkursie retorycznym zorganizowanym przez Wydawnictwo Literatura oraz magazyn czytelników „Twoja Księgarnia” dwie szóstoklasistki zdobyły nagrody: Wiktoria Mieczkowska za zajęcie I miejsca, a Marta Czajkowska za II miejsce. Zadanie konkursowe było następujące: „Wyobraź sobie, że startujesz w wyborach na przewodniczącego klasy. Jak przekonasz koleżanki i kolegów, żeby głosowali na Ciebie. Napisz krótkie przemówienie, używając odpowiednich argumentów”.

W październiku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, pod opieką nauczycieli bibliotekarzy, brali udział w konkursie czytelniczym i plastycznym ph. „Czy znasz twórczość…”, zorganizowanym przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Radę Oddziału w Białymstoku. W kategorii szkół podstawowych kl. IV-VI Natalia Skłodowska zdobyła II miejsce, a Kamila Żochowska wyróżnienie. Oprócz tego w konkursie plastycznym w kategorii gimnazjum III miejsce zajęła Angelika Jabłońska.

 

Kolejnym wyzwaniem był udział w konkursach wojewódzkich zorganizowanych przez Bibliotekę przy Szkole Podstawowej nr 21 w Białymstoku:
- na napisanie wiersza o bibliotece ph. „Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka” – II miejsce zajęła piątoklasistka Dominika Jamiołkowska, a III czwartoklasistka Mariola Mościcka.
- na wykonanie prezentacji multimedialnej pn. „Biblioteka to dom przyszłości i przeszłości” – II miejsce zajęła szóstoklasistka Klaudia Perkowska.

 

Wszystkie prace, które wysyłamy są kopiowane i można je czytać lub oglądać w czytelni w założonej „Księdze twórczości uczniów”.  Nie jesteśmy łowcami talentów na siłę. Bardzo nam miło, że uczniowie chętnie i z zaangażowaniem poświęcają swój wolny czas, aby brać udział w proponowanych przez nas konkursach. A nagrody… potwierdzają, że warto stawać w szranki z innymi, a nie tworzyć tylko do szuflady.

Dorota Brzozowska
Katarzyna Zdrodowska
nauczyciele bibliotekarze Zespołu Szkół w Sokołach

Zapraszamy też na stronę biblioteki szkolnej www.bibliotekasok.c0.pl