Jak zmieniła się Gmina Sokoły przez 30 lat? - Wysokie Rozmowy #9 z wójtem Józefem Zajkowskim [VIDEO]

Artykuł we współpracy z portalem ewysmaz.pl

Józef Zajkowski jest jednym z najdłużej urzędujących wójtów na terenie naszego kraju. Od ponad 30 lat pełni funkcję Wójta Gminy Sokoły. W rozmowie z nami opowiedział o swoich początkach w samorządzie oraz o tym, co napędza go w codziennej pracy.

Dokładnie 1 lipca 1991 roku Józef Zajkowski objął stanowisko Wójta Gminy Sokoły. Od tego momentu w gminie zmieniło się bardzo dużo. Głównym celem działania wójta była poprawa jakości życia mieszkańców. Przez 32 lata samorządowi udało się m.in. zwodociągować gminę, wybudować sieć kanalizacyjną z oczyszczalnią ścieków i ponad 100 przydomowymi oczyszczalniami czy ztelefonizować gminę.

I, choć niektórzy nie dawali mu nawet 2 tygodni na stanowisku wójta, Józef Zajkowski kieruje gminą Sokoły już od 32 lat. W tym czasie zmieniło się bardzo dużo nie tylko na terenie samej gminy, ale także w codziennym życiu każdego z nas. Dostęp do Internetu, rozwinięta telefonia komórkowa i transport sprawiły, że świat wygląda zupełnie inaczej niż właśnie 30 lat temu. Podczas naszej rozmowy zapytaliśmy m.in. o to, jak wyglądała praca w urzędzie w latach 90. 

Gmina Sokoły zagospodarowała także wiele budynków po zlikwidowanych szkołach, które w większości zostały przeznaczone na pomoc osobom niepełnosprawnym. Dzięki działającym tam fundacjom i stowarzyszeniom zapewniona jest kompleksowa opieka, poczynając od edukacji, terapii, rehabilitacji i leczenia, aż po zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie na terenie gminy funkcjonuje pięć ośrodków, w których opieką otoczonych jest ponad 250 osób. 

W rozmowie z nami wójt Zajkowski opowiada, skąd wziął się pomysł na właśnie takie zagospodarowanie budynków po szkołach i jakie trudności samorząd napotykał po drodze. Z kamerą odwiedziliśmy także dwa z nich: NZOZ MD Care w Dworakach Staśkach oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Perkach Karpiach. 

Gmina Sokoły słynie także z innowacji. To właśnie z pomysłu wójta na przydomowe oczyszczalnie skorzystało ok. 800 gospodarstw z całego kraju. W maju 2022 roku została zakończona także budowa Centrum Wystawienniczo-Targowego, a w planach samorządu jest utworzenie Podlaskiej Strefy Zrównoważonego Rozwoju w Krzyżewie, gdzie powstać ma m.in. zielony system oparty o zakład mineralizacji odpadów i zasilania wodorem gospodarstw domowych. Realizacja takich pomysłów nie jest łatwa i często związana jest z niemałą krytyką. W rozmowie z nami wójt Zajkowski tłumaczy, dlaczego takie projekty są ważne i jak radzi sobie z krytyką, która pojawia się pod jego adresem.

O rozwoju gminy Sokoły i współpracy z tym samorządem na przestrzeni trzech dekad w naszym materiale mówią także wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbyś, starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, prezes OSP Sokoły Marcin Kruszewski, dyrektor OREW w Perkach Karpiach Małgorzata Lasota, dyrektor Centrum Rehabilitacji i Adaptacji MD Care w Dworakach Staśkach Mariusz Mikulski oraz przedsiębiorca i społecznik Andrzej Remisiewicz.

Zachęcamy do obejrzenia materiału.