Proboszcz z Jabłoni Kościelnej (gm. Nowe Piekuty) – śp. ks. Adolf Kruszewski, pochodzący z Perk-Bujenk (Gmina Sokoły) został pośmiertnie uhonorowany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”. Jest on przyznawany osobom, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów przed nazistami. Medal i dyplom z rąk ambasadora Izraela w Polsce Yacova Livne przyjął krewny księdza Ryszard Kruszewski wraz z małżonką. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się we wtorek, 9 maja, w Szkole Podstawowej w Jabłoni Kościelnej.

Organizatorzy wydarzenia wyrazili nadzieję, że ta uroczystość, jako swoista żywa lekcja historii, pozostanie w pamięci i będziemy w naszym codziennym życiu naśladowali postawy reprezentowane przez odznaczonego ks. Kruszewskiego.

Wójt Gminy Sokoły przekazał Rodzinie ś.p. Księdza Adolfa Kruszewskiego z miejscowości Perki-Bujenki wyrazy uznania i podziękowania za tak zacnego Przodka, za Jego bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi będącemu w potrzebie, za dobroć, szlachetność i niezwykłą odwagę.

 

Więcej informacji o wydarzeniu można przeczytać tutaj:

- TVP Białystok https://bialystok.tvp.pl/69741385/podlasianin-odznaczony-medalem-sprawiedliwy-wsrod-narodow-swiata-fot-tvp3-bialystok

- podlaskie.eu https://podlaskie.eu/spoleczenstwo/ks-adolf-kruszewski-sprawiedliwym-wsrod-narodow-swiata.html

 

 

Fot. Kamil Timoszuk UMWP

Podlaskie.eu

Załączniki