26 marca 2023 r. w Centrum Wystawienniczo-Targowym odbyła się konferencja  pt. „Rolnictwo precyzyjne w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej”.

Na wydarzeniu poruszone zostały istotne kwestie dotyczące najnowocześniejszych metod upraw roślin, mających zastosowanie szczególnie w uprawie kukurydzy. Zagadnienie digitalizacji procesów produkcji rolnictwa omówił dr hab. Inż. Andrzej Borusiewicz, profesor MANS w Łomży. Natomiast dyrektor SDOO w Krzyżewie, Arkadiusz Kalinowski przedstawił rekomendacje najnowszych odmian kukurydzy zalecanych do uprawy w warunkach klimatycznych województwa podlaskiego. Zaprezentowane zostały również możliwości wykorzystania danych rolniczych przy pomocy innowacyjnych narzędzi i technologii nawożenia upraw rolnych, a także nowoczesne rozwiązania w procesach optymalizacji rolniczych kosztów produkcji.

Paweł Śliwowski z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie omówił temat Ekoschematów, które jako jedno z narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej wpisują się w rolnictwo precyzyjne.

Spotkanie było również okazją do poznania innowacyjnych maszyn do precyzyjnej uprawy polowej.

 

Materiał z konferencji zrealizowany przez „Obiektyw” TVP Białystok można obejrzeć pod linkiem:

Nowoczesne technologie w gospodarstwach rolnych - Telewizja Polska SA (tvp.pl)

 

Fot. PODR w Szepietowie