Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka serdecznie zaprasza do udziału w  XVI edycji Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. Celem konkursu jest dokumentacja i ochrona dziedzictwa materialnego Województwa Podlaskiego.

Obszary wiejskie północno-wschodniego makroregionu Polski mimo upływu czasu, nadal są świadectwem naszej przeszłości,  dlatego warto pokazać to dziedzictwo i zadbać o jego ochronę, szczególnie, że jest to najbogatszy etnograficznie region w Polsce. Warto podkreślić, że w Konkursie tym nie szukamy zabytków chronionych przez rejestry i konserwatorów ale tych chronionych przez mieszkańców, którzy oddają serce by zachować obraz dziedzictwa materialnego naszych przodków. Osoby takie wielokrotnie stają się inspiracją dla innych mieszkańców, a nagradzane budynki stanowią wzór dla lokalnych społeczności w zakresie użytkowania i ochrony drewnianych obiektów.

Konkurs skierowany jest do właścicieli budynków drewnianych z terenu Województwa Podlaskiego, których obiekty spełniają warunki regulaminu. Czynny udział w konkursie jest nieocenioną formą promocji dla uczestniczących w nim gmin. Na zwycięzców po raz kolejny czekają finansowe nagrody.

Regulamin konkursu dostępny na naszej stronie www.muzeumrolnictwa.pl

Zgłoszenia przyjmujemy do 26 maja.

 

Dorota Łapiak

Dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu