1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

W Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach odbyło się spotkanie poświęcone upamiętnieniu „Żołnierzy Wyklętych”, w którym udział wzięli: dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy, społecznicy i mieszkańcy gminy.

Wójt Gminy Sokoły – Józef Zajkowski powitał zgromadzonych, przybliżył znaczenie tego święta dla naszej społeczności. Odczytał również list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do organizatorów i uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 2023 roku. Pani Patrycja Sanejko z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wygłosiła prelekcję dotyczącą organizacji i działań „żołnierzy z lasu”. O akcji Operacja Polska NKWD 1937-1938 i jej następstwach mówił pan doktor Mariusz Mikulski z fundacji „Piękno Życia”. Była ona inicjatorem powstania pomnika ofiar tej operacji w Sokołach.

Następnie zgromadzeni przeszli pod pomnik ofiar akcji Operacja Polska NKWD 1937-1938, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Symbolicznie oddali hołd wszystkim Żołnierzom Wyklętym, Niezłomnym.

Cześć i chwała bohaterom!

 

Monika Żukowicz

CKB w Sokołach

Zdjęcia z obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sokołach