W dniach 9 – 13 sierpnia 2021 roku w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Sokołach przeprowadzono III turnus interdyscyplinarnych zajęć dla dzieci w ramach projektu „Dotykam, patrzę, smakuję, czuję naturę!”.

W programie zajęć znalazły się: spotkanie informacyjne, prelekcja nt. przyrody, wyjazd do placówki naukowo-badawczej – Ziołowy Zakątek w Korycinach, warsztaty edukacyjne, spotkanie z leśnikiem, warsztaty kulinarne, zajęcia plastyczne, wakacje z książką, zajęcia ruchowe i integracyjne.

W poniedziałek pani Anna Rękawek przeprowadziła prelekcję dotyczącą przyrody wokół nas, opowiadała dzieciom o budowie roślin, pokazała, które części roślin są jadalne. 

We wtorek uczestnicy zajęć wyjeżdżali do Ziołowego Zakątka w Korycinach. Dzieci zwiedziły ogród botaniczny, kościół, leśniczówkę. Wzięły również udział w zajęciach edukacyjnych – warsztatach herbacianych,  gdzie samodzielnie stworzyły kompozycje herbaciane.

W czwartek naszych uczestników odwiedziła pan Błażej Safaryn z Nadleśnictwa Rudka. Opowiadał dzieciom o pracy nadleśnictwa, o obowiązkach leśniczych i innych ludzi, pracujących w lesie, o zwierzętach, które można spotkać w naszych lasach, jak powinno się zachowywać w lesie.

W piątek dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Bruszewiacy” w Bruszewie. Z pomocą pań dzieci robiły placki ziemniaczane, placki z jabłkami oraz desery z galaretki z borówkami. Wspólna degustacja sprzyjała lepsze integracji.

W ramach "Wakacji z książką" dzieci zapoznawały się z książkami z serii „Żubr Pompik. Wyprawy” autorstwa Tomasza Samojlika.

Na zajęciach plastycznych dzieci wykonywały prace różnymi technikami: rysowanie, malowanie kamieni, wyklejanki, wykonanie ramek do zdjęć i obrazków.

Na zakończenie pani Irena Bruszewska, Skarbnik Urzędu Gminy w Sokołach, wręczyła uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz gadżety promocyjne.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za zaangażowanie, kreatywność, a rodzicom za zaufanie.

Zadanie „Dotykam, patrzę, smakuję, czuję naturę!” współrealizowany z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku został dofinansowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Monika Żukowicz

CKB w Sokołach

 

Zdjęcia z III turnusu interdyscyplinarnych zajęć dla dzieci w ramach projektu „Dotykam, patrzę, smakuję, czuję naturę!”