Dziś – 1 marca – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. 

Gmina Sokoły włączyła się w obchody. Wójt Gminy Sokoły – Józef Zajkowski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Sokoły  – Krzysztofem Grabowskim oraz Dyrektorem Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Sokołach- Agnieszką Kurzyna-Zarzecką, Kierownikiem USC – Bogusławą Szabłowską, Andrzejem Raciborskim złożyli kwiaty i znicze przed Pomnikiem-Krzyżem w Sokołach. Symbolicznie oddali hołd wszystkim Żołnierzom Wyklętym, Niezłomnym.

„Pozostańcie wierni doświadczeniu pokoleń, które żyły na tej ziemi z Bogiem w sercu i z modlitwą na ustach”. Jan Paweł II

Sokoły, 2021.03.01

Agnieszka Kurzyna-Zarzecka

 

(fot. UG Sokoły/K.Komar - złożenie kwiatów przed pomnikiem-krzyżem w Sokołach)