W dniu 5 października 2020 r. odbyło się uroczyste otwarcie reaktywowanej po 20 latach Stacji Towarowej w Sokołach.

Linia kolejowa nr 36 Ostrołęka-Łapy, która była oddana do użytku 27 listopada 1893 r.  za czasów zaboru rosyjskiego, została zamknięta dla ruchu pasażerskiego 3 kwietnia 2000 r., a miesiąc później zamknięto ruch pociągów towarowych. Wójt Gminy Sokoły Pan Józef Zajkowski od momentu zamknięcia był inspiratorem wielu akcji i działań na rzecz przywrócenia ruchu towarowego. Lokalny przedsiębiorca, Pan Józef Andrzej Remisiewicz, właściciel firmy Trans-Rol, odegrał dużą rolę w tych staraniach.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentu, włodarze miast, gmin i powiatów z województwa podlaskiego, a także przedstawiciele PKP PLK i Grupy Azoty. Nie zabrakło również przedsiębiorców, dyrektorów instytucji, radnych i sołtysów z naszej gminy.

Uroczystość rozpoczął Wójt Gminy Sokoły Pan Józef Zajkowski, który przedstawił historię wieloletnich starań o przywrócenie ruchu kolejowego w Sokołach. Działania Wójta docenione zostały w wystąpieniach zaproszonych gości.

Wykład na temat „Kolej kołem zamachowym rozwoju polskiej gospodarki” wygłosił prof. Henryk Wnorowski.

Wydarzenie relacjonowane było w programie „Nadzieja w regionie”, TVP 3 Oddział w Białymstoku, Polskie Radio Białystok oraz na żywo na portalu internetowym „wysokomazowiecki24”. 

 

Katarzyna Komar