Inicjatorką projektu „Zawołani po imieniu” jest Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalena Gawin, zaś realizowany jest przez Instytut Pileckiego w Warszawie. Wójt Gminy Sokoły wraz ze Starostą Wysokomazowieckim mieli zaszczyt współorganizować wydarzenie.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej małżeństwo Władysławy i Stanisława Krysiewiczów poprzedziła Msza Święta o godz. 11:30 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Waniewie. Wójt Gminy Sokoły Pan Józef Zajkowski , jako gospodarz miejsca, powitał wszystkich zebranych. Homilię wygłosił ks. Jan Kukowski – proboszcz Parafii Waniewo. Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:30 podczas których przybliżono ideę projektu, wysłuchano przemówień pomysłodawców, organizatorów, władz państwowych i samorządowych, odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę, uczczono minutą ciszy Władysławę i Stanisława Krysiewiczów, złożono wieńce i kwiaty.

W uroczystości wzięła udział rodzina Państwa Krysiewiczów – wśród nich dwoje dzieci upamiętnianych – córka Teresa i syn Henryk, przedstawiciele władz państwowych i władz samorządowych, zaproszeni goście, mieszkańcy Waniewa i okolic.

Wydarzenie uświetnili: 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, 14. Batalion Lekkiej Piechoty, poczty sztandarowe: wojsko, OSP Jeńki, OSP Bruszewo, OSP Pszczółczyn, Szkoła Podstawowa w Sokołach, Zespół Szkół Rolniczych w Krzyżewie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu - klasa mundurowa, soliści Chóru Harmonica.

Uroczystość była objęta Patronatem Pana Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów.

Dziękujemy za tak zacną uroczystość w naszej gminie.

Cześć i Chwała Bohaterom.

Agnieszka Kurzyna

 

Czytaj więcej >>> http://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C522935%2Cpodlaskie-w-waniewie-upamietniono-malzonkow-zamordowanych-za-ukrywanie

Fot. Instytut Pileckiego 

Folder