bip

 

W poniedziałek (21.08) wojewoda podlaski, na wniosek Podlaskiego Lekarza Weterynarii, wydał rozporządzenie uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenach powiatów białostockiego i wysokomazowieckiego. Tym samym nie obowiązuje już podział na obszary zapowietrzone i zagrożone wystąpieniem choroby zakaźnej. Powiatowi lekarze weterynarii zakończyli działania kontrolne, a od 21 lipca 2023 roku nie stwierdzono nowego ogniska. W dalszym ciągu obowiązuje natomiast obowiązek szczepień kur i indyków.

W związku ze stwierdzeniem w lipcu 2023 roku ognisk rzekomego pomoru drobiu w czterech gospodarstwach utrzymujących drób na terenie powiatu białostockiego, Powiatowi Lekarze Weterynarii w: Białymstoku, Wysokiem Mazowieckiem i Mońkach przeprowadzili czynności zmierzające do likwidacji choroby oraz usunięcia zagrożenia jej rozprzestrzeniania. 

Lekarze poinformowali o zakończeniu działań w zakresie urzędowych kontroli we wszystkich zakładach utrzymujących ptaki na obszarze zapowietrzonym oraz zagrożonym wskazanym w rozporządzeniu wojewody podlaskiego z 21 lipca 2023 r. W trakcie kontroli zweryfikowali wdrożenie środków zwalczania choroby. Poddano również badaniom klinicznym utrzymywane ptaki oraz w stosowanych przypadkach przeprowadzono badania laboratoryjne wykluczające obecność wirusa rzekomego pomoru drobiu w stadach utrzymywanych na obszarze zapowietrzonym.

Ponadto, 19 sierpnia 2023 r. upłynął minimalny okres utrzymywania środków zwalczania choroby na obszarach objętych ograniczeniami (zgodnie z unijnymi przepisami).

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stabilizację sytuacji w zakresie występowania rzekomego pomoru drobiu na terenie województwa podlaskiego - od miesiąca nie stwierdzono nowych ognisk choroby - Podlaski Lekarz Weterynarii zawnioskował do wojewody o uchylenie rozporządzenia.

W dalszym ciągu obowiązuje natomiast rozporządzenie wojewody podlaskiego w sprawie szczepień ptaków.

Tutaj znajdziesz rozporządzenie uchylające rozporządzenie w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

 

fot. Pixabay